هنر 
رافیتی

هنر گرافیتی

گرافیتی (یک سبک طراحی که ابتدا از نقاشی بر روی دیوار آغاز شد)، گرافیتی به ترسیم کردن نقش‌ها، اشکال، حرف‌ها، نشانه‌ها، نمادها، الگوها و کلمه‌ها به نحو منحصر به فرد خود بر روی دیوارها یا هر متریال که بتوان از آن به عنوان مکانی طراحی کردن استفاده کرد، گفته می‌شود. ابتد این نقاشی ها توسط اسپری های رنگ مخصوص، قلم موها یا ماژیک های رنگی غیر قابل پاک شدن بر روی دیوار آغاز شد .

گرافیتی در نیمه ی دوم قرن بیستم ظهور پیدا کرد، این هنر تاریخچه ای بسیار کهن دارد و ریشه در سنگ نوشته های تاریخی غارها و کتیبه های باستانی دارد . در دوران مدرن نگارگری به ویژه نگارگری با افشانه یا رنگ پاش و قلم‌موها بیشترین کاربرد را در ترسیم نگاشته‌ها دارند. برخی از اوقات، این کار دربردارنده پیام‌های سیاسی و اجتماعی و حتی فرهنگی و ژانری کامل از بیان هنری مبتنی بر سبک نقاشی با رنگ پاش است .

یکی از تفاوت های مهمی که نقاشی گرافیتی با سایر سبک های نقاشی دارد این است که در نقاشی، بوم نقاشی یا صفحه ای که نقاشی بر روی آن کشیده می شود، نقشی در معنادهی به آن اثر ندارد اما در گرافیتی ابعاد نقش بسیار مهمی در معنا بخشیدن به اثر دارد؛ مثلا هنرمند با توجه به شکل فضا، اندازه ی آن، «شخصیت طراحی» را مشخص می کند. به عبارت دیگر نمی توان هر اثر گرافیتی را روی هر متریالی اجرا کرد. هنرمندان بزرگ گرافیتی ابتدا کاملا محصول و ویژگی های آن را بررسی می کنند و سپس به این می اندیشند که آیا این شی برای پیاده سازی ایده ی آن ها مناسب است یا خیر و سعی می کنند محصولی را انتخاب کنند که ویژگی های آن در راستای معنا آفرینی هرچه بیش تر به اثرشان باشد.. استفاده از رنگها شفافو قوی ، فونتهای اختصاصی ، تصاویر با ایده های خلاقانه برای جلب جنبه بصری مخاطب به خلق یک نمایش بصری در گرافیتی می پردازد .

امروزه گرافیتی با وسعتی که در زمینه طراحی پیدا نموده توانسته جای خود را نیز در صنعت طراحی بسته بندی باز نماید . به این صورت که استفاده از خطوط و نوع رنگ بندی منحصر به فرد این نوع طراحی توانسته جذابیت های زیادی به بسته بندی ها ارائه نماید. از طرفی نوع ایده پردازی و مفهوم این نقشها می تواند در رساندن هدف به مخاطب بسیار مهم باشد. بسته بندی هایی که با نقوش گرافیتی شکل گرفته اند ، انرژی فراوان دارند و دارای نقاط جذب بالا برای مخاطبین هستند و میتوانند خود را از بین تعداد زیادی بسته های رغیب ، متمایز و جدا نمایند . از این رو این نوع طراحی اگر هوشمندانه و با تفکر برای یک بسته بندی انتخاب شود می تواند موفقیت انتخاب و فروش را در پی داشته باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *