تاثیر کرونا بر چاپ

کرونا و چاپ

با توجه به شیوع کرونا در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین چالشی عمیق در اقتصاد جهانی ایجاد شد. کشورهای مختلف به‌منظور مقابله با شیوع بیشتر کرونا بخش بزرگی از فعالیت‌های اقتصادی خود را در زمینه‌های مختلف اعم از گردشگری و تجارت و مشاغل وتولید … تعطیل کردند. در کشور ما هم شیوع کرونا آسیب‌های زیان ‌باری بر اکثر صنایع کشور داشته است.

برخی از این صنایع با توجه به میزان درآمد و ذخایری که داشته‌اند، تا حدودی می‌توانند در مقابل عواقب شیوع این ویروس ایستادگی کنند اما صنایعی که قبل از این هم مشکلات زیادی داشتند، اکنون وارد بحران بسیار جدی‌تری شده‌اند که صنعت چاپ نیز از جریان مستثنا نبوده است. چاپ از صنایعی است که به دلیل گردش مالی بالا، اشتغالزایی زیادی ایجاد نموده است.

این صنعت در دیگر صنایع نیز کاربرد فراوانی دارد و با توجه به اینکه هیچ محصول تولیدی را نمیتوان بدون بسته بندی و چاپ جعبه تصور کرد جعبه مواد غذایی، جعبه صنعتی ،جعبه بهداشتی وآرایشی و دارویی حتی مصالح ساختمانی و … همه در بسته بندی های چاپی مقوایی یا با یکسری اطلاعات چاپی عرضه میشوند، و این تاثیر چاپ را در  همه صنایع را نشان میدهد. با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی های پی‌درپی در کلیه صنایع تولیدی برای جلوگیری از شیوع این ویروس، فعالیت‌های چاپی در کارخانجات و دیگر صنایع حتی در بخش فرهنگی و تبلیغاتی ، منجر به وارد شدن خسارات زیادی به فعالان صنعت چاپ شده است و ماهها باعث تعطیلی کامل این صنف شد.

با شیوع کرونا در جهان، صادرات و واردات برای اکثر محصولات در جهان صورت نگرفت که این موارد شامل کاغذ، مقوا، مرکب وجعبه مقوایی و بسته بندی مقوایی دیگر موادی که مورد نیاز صنعت چاپ است نیز می‌شد. با توجه به ادامه شیوع این ویروس در جهان و خالی ماندن انبارها، امکان ادامه کار برای برخی از کارگاه‌های چاپ تا زمان بهبود اوضاع وجود ندارد. البته همه این موارد وارداتی نیستند اما متاسفانه اجناس داخلی کیفیت لازم را نداشته و چاپخانه‌داران ترجیح می‌دهند از مواد خارجی استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *